Tárlatvezetés

ÚTON 1909 - Könyvbemutató beszélgetés

2022. június 9.

A most megjelent, Úton 1909: Kassák, Szittya, hosszú versek, rövid forradalmak című új kiadványunk Kassák Lajos munkásságának egyik meghatározó, korai eseményét, gyalogosan megtett 1909-es nyugat-európai útját állítja középpontba. Az út során szerzett tapasztalatait Kassák két, egymástól stílusában eltérő irodalmi alkotásban örökítette meg: A ló meghal a madarak kirepülnek című hosszúversében és az Egy ember élete című önéletrajzi regényének Csavargások című fejezetében. A magyar és angol nyelvű, online, nyílt hozzáférésű kötetben Kassák életművének e két, talán legtöbbet idézett szövegét teljes terjedelmükben közöljük, valamint olyan tanulmányokkal, eddig kevésbé ismert dokumentumokkal, forrásanyagokkal is kiegészítjük, melyek segítenek Kassák nyugat-európai csavargásának eseményeit, valamint annak hatástörténetét is értelmezni. A kötetben először olvashatók Kassák levelei, amelyeket útja során Simon Jolánnak írt.

Könyvbemutatónkon SZEGŐ JÁNOS, a Magvető Kiadó szerkesztője beszélget a szerzőkkel, GUCSA MAGDOLNÁVAL, NEMES Z. MÁRIÓVAL, SEREGI TAMÁSSAL és SZEREDI MERSE PÁLLAL.