A zene mérnöki szemmel, avagy a hang fizikája

Image
Lángorgona sötét háttér előtt

A zene mérnöki szemmel, avagy a hang fizikája

2023. február 23., 18:00 – 20:00

Lángorgona, lézerhárfa, theremin és társaik - Palotás Árpád Bence professzor és munkatársa azokat a hangtan oktatására és illusztrálására épített eszközeit mutatja be, melyek a hanghullámokat láthatóvá teszik vagy éppen a fények megszakításával szólaltatják meg.

A művészetek közötti átjárás ideája jelent meg azokban a huszadik század eleji kísérletekben, amelyek a vizuális és az akusztikai érzetek összekapcsolására törekedtek vagy a hangot közvetlenül képekké kívánták alakítani. Az erre alkalmas berendezéseket, ahogy az első elektromos hangszereket is többnyire fizikusok és mérnökök hozták létre. Az előadásban bemutatott hangszerek elsődleges funkciója mégis a szórakoztató ismeretterjesztés és a műszaki tudományok népszerűsítése.

Közelebbről is megismerkedhetünk a hang terjedését láthatóvá tévő lángorgonával, más néven Rubens-csővel, ami közel százéves találmány. Meglepő akusztikus állóhullámokat hozhatunk létre a szintén bemutatásra kerülő Rijke-csővel. A hang és fény effektusok egyik kiemelkedő művésze Jean-Michel Jarre, akinek koncertjein a show része a lézernyalábbal vezérelt zene. A bemutatón kipróbálható ennek miskolci verziója, egy robotizált lézerhárfa, valamint az érintés nélkül, pusztán kézmozdulatokkal megszólaltatható, éteri hangú theremin is!

Prof. Dr. Palotás Árpád Bence a Miskolci Egyetem Anyag- és Vegyészmérnöki Karának dékánja, a Kutatók Éjszakáinak népszerű előadója. A Tüzeléstechnika professzoraként - saját elmondása szerint - legálisan piromán, nem csoda hát, ha az előadás során többször is kulcsszerepet kapnak a lángok. Németh Ernő, ugyancsak a Miskolci Egyetemen dolgozik, az elektronikai megoldások létrehozatalában volt meghatározó szerepe. 

A belépőjegy 1500 Ft (a helyszínen váltható).
Regisztráció: kassakmuzeum@pim.hu


SZTEREÓ - tárlatvezetés két vagy több hangra
A múzeumi kiállítás elsősorban vizuális médium, míg a zene akusztikai műfaj, de közös bennük például a térbeliség, legyen szó a műtárgyak elrendezéséről, a befogadás módjáról, a hang terjedéséről vagy forrásáról. Ez a párhuzam inspirálta a Sztereó – tárlatvezetés két (vagy több) hangra címen indított sorozatunkat, melyben az elkövetkező hónapok során különböző szakterületekről érkező vendégelőadóinkkal közösen gondolkodunk az új zenei törekvésekről, a Hangszínek – Új zene a történeti avantgárdban című új időszaki kiállításunkban felvetett kérdésekről.