Pán Imre levelezése és Az izmusok története című könyv szerzői jogi perének dokumentumai
A Kassák Múzeum 2012-ben a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával akvizicionált egy 697 tételből álló gyűjteményi egységet Pán Imre hagyatékából: levelezését, valamint a személyéhez fűződő kéziratokat, analektákat, és egy Kassákot ábrázoló grafikát. Az anyag, amellett hogy a 20. század magyar és nemzetközi képzőművészeti élet forrásdokumentumaként jelentős értéket képvisel, intézményünk számára kulcsfontosságú Kassák Lajos és Pán Imre évtizedekig tartó közös munkájának feltárása, továbbá a Kassák Lajos és Pán Imre által írt Izmusok: a modern művészeti irányok története című könyv szerzői jogi perének mélyebb megismerése miatt.
A dokumentumegyüttes kiemelkedő értéke, hogy Pán Imre 1957-es emigrációjától az 1972-es haláláig tartó időszakot teljes egészében felöleli, munkásságának erről a szakaszáról és a Franciaországban élő magyar művészeti életről átfogó képet fest. A különböző típusú személyes, művészeti és történeti vonatkozású információk egymást kiegészítik, magyarázzák, így az egyes dokumentumok valódi értéküket együtt nyerik el.
Pán Imre és Kassák Lajos kapcsolata
Pán Imre (eredeti nevén Mezei Imre) a huszadik század egyik legsokoldalúbb magyar művészeti szervezője volt. Már egészen korán, huszonévesen részt vett a magyar avantgárd mozgalomban. 1924-ben testvérével, Mezei Árpáddal alapította első avantgárd folyóiratát, az IS-t, majd 1931-ben az Indexet. Kassák Lajossal igen hamar kapcsolatba került: verseit közölte a Kassák által Bécsben szerkesztett Ma, valamint ő volt a lap illegális magyarországi terjesztője. Kassák későbbi folyóirataiban, a Dokumentumban és a Munkában szintén rendszeresen publikált. A második világháború utáni rövid demokratikus időszakban 1945. október 13-án Kassák Lajossal, Mezei Árpáddal, Gegesi Kiss Pállal, Kállai Ernővel és a hozzájuk csatlakozó képzőművészekkel együtt alapító tagja volt az Európai Iskolának. Kiállításaikon Bálint Endre, Korniss Dezső, Anna Margit, Vajda Júlia, Szántó Piroska, Rozsda Endre, Forgács-Hann Erzsébet, Bokros Birman Dezső, Lossonczy Tamás vettek részt. Elveiket a Művészbolt kiadásában megjelent füzetekben publikálták, katalógusaikat ugyancsak Pán és Mezei adta ki. Miután 1948-ban megszűnt az Európai Iskola Pán Imre és Mezei Árpád Dorozsmai utcai lakása a haladó értelmiség egyik fontos találkozóhelye lett. Pán Imre 1957-ben Bálint Endrével együtt Párizsba költözött. A festővel hamar szétváltak útjaik, Bálint visszatért, Pán pedig 1972-ben bekövetkezett haláláig Franciaországban élt. Párizsban rövid időn belül aktív szereplőjévé vált a képzőművészeti színtérnek, rendszeresen rendezett kiállításokat, tanulmányokat írt, valamint több művészeti kiadványt alapított és adott ki. Pán fontos szerepet vállalt a magyar művészek nemzetközi bemutatkozásában, többek között közreműködője volt Kassák Lajos Denise René galériájában rendezett kiállításának is.
Kassák Lajos és Pán Imre: Az izmusok története című könyv szerzői jogi perének dokumentumai
1955–1956-ban Pán Imre Kassák Lajossal a Magyar Tudományos Akadémia felkérésére közösen írta meg Az izmusok története című tanulmányt, melynek megjelentetését 1957-re tervezték. A tanulmány külföldi izmusokat bemutató részét a frissen alakult Nagyvilág 1957-ben közölni kezdte. Több fordulatot követően az Akadémiai Kiadó elállt a könyv megjelentetésétől. A kézirat végül 1959-ben a Magvető Kiadóhoz került, és Kassák ekkor megváltoztatta a címleírást: az addig társszerzőként feltüntetett Pán Imrét – aki 1957-ben elhagyta az országot –, munkatársként szerepeltette. A kézirat csak 1972-ben jelent meg Kassák Lajos neve alatt, Pán Imre a belső borítón közreműködőként szerepelt. A megjelenés után 1977-ben Pán Imre fia, Mezei Gábor, szerzői jogi pert indított Kassák Lajosné ellen, melynek eredményeként 1979-ben a bíróság azt állapította meg, hogy a könyv A főbb izmusok című része Kassák és Pán közös alkotása, A korszerű művészet él és Az izmusok Magyarországon című fejezetek szerzője kizárólag Kassák Lajos. Az 1977–1979-ben lezajlott szerzői jogi per Mezei Gábornál (hajdani felperes) őrzött iratai között több olyan dokumentum található, ami segít feltárni a közös munka menetét, valamint a könyv megjelenését megelőző történéseket. Ez az anyag ugyanakkor szervesen kiegészíti a Kassák Múzeumban őrzött, a Kassák hagyaték részeként a gyűjteménybe került kéziratot. A 135 lapot magába foglaló perdokumentáció egyaránt tartalmazza a következőket: részleteket Pán Imre kéziratából, a Szerzői jogi Testület jegyzőkönyveit és állásfoglalását, Mezei Gábor és ügyvédjének levelezését és helyzetértékelését, Mezei Gábor Fővárosi Bírósággal folytatott levelezését, valamint a könyv korabeli megjelenéséről hírt adó újságcikkeket. A dokumentumok állapota jó, az iratok jól olvashatóak.
Pán Imre levelezése
Pán Imre párizsi éveiben kapcsolatot keresett az ott élő magyar művészekkel, többek között Hajdu Istvánnal, Anton Prinnerrel, Szenes Árpáddal, Victor Vasarely-vel, Rozsda Endrével. 1958 februárjában már megrendezte első kiállítását, ahol Arp, Braque, Léger, Max Ernst, Miro, Goncsarova, Larionov, Corneille, Marcel Jean és mások rajzai mellett magyar művészek, Vajda Lajos, Rozsda Endre, Szenes Arpád, Anna Margit, Czóbel Béla, és Hajdu István munkái is szerepeltek. Ezt követően rendszeresen kiállításokat rendezett. 1960-tól saját művészeti kiadványokat jelentet meg, majd 1963-ban indított és 1970-ig megjelent Morphemes sorozatban filozófusok, költők, képzőművészek, mint például Descartes, Henri Bergson, Mezei Árpád, Schwitters, Léger, Dubuffet és Giacometti írásai szerepeltek. Itthon maradt családjával folytatott intenzív levelezése széles körűen tájékoztat az 1957–1972 közötti franciaországi magyar művészekről, a magyarországi művészet nyugati fogadtatásáról. Éppen erre az időszakra tehető a magyar avantgárd művészet nyugati újrafelfedezése, amely mélyebb megértése a magyar művészet nemzetközi porondon való megjelenésére is tanúságul szolgálhat. Mivel Pán Imre aktív közreműködője volt ezen eseményeknek, levelei elsődleges információval szolgálnak mind az elképzelésekről, a tervekről, a megvalósult eseményekről.
Az anyag többek között a következő személyekkel folytatott levelezéseket tartalmazza:
- Mezei Árpád (Pán Imre testvére): művészeti író, művészetfilozófus, művészetpszichológus. A szürrealista művészeti törekvések nemzetközileg elismert történetírójaként ismert, Marcel Jeannal írt francia nyelvű művei nemzetközileg is úttörő jelentőségűek voltak a művészetfilozófiában.
- Mezei Gábor (Pán Imre fia): belsőépítész, költő. Saját bevallása szerint „Kassák közölte volna a verseit, de épp nem volt lapja – pech, az ötvenes években.” Mezei tovább építi az apja által kezdett műgyűjteményt és gondozza hagyatékát.
- Hauswirth Magda (Pán Imre első felesége): grafikus. A hazai és nemzetközi művészvilág legjaváról készített karikatúrákat. A második világháborút követően Pán Imrével közös lakásuk a magyar szellemi élet egyik központi helyszíne.
A levelek jó állapotban őrződtek meg, a kutatás számára fontos azonosítási adatok (címzett, feladó, pontos dátumok) részben tartalmazzák az eredeti dokumentumok, részben utólag jelölte illetve pontosította ezeket a hagyaték kezelője.
Pán Imre személyéhez fűződő egyéb dokumentumok és analekták
A további dokumentumok között két igazi ritkaság is található. Hauswirth Magda Kassákról készített karikatúrája egyedi műtárgy, ceruzával készített rajz. Hauswirth műve illeszkedik a Kassák Múzeum azon gyűjteményi egységébe, mely Kassák Lajosról készült korabeli portrékat tartalmazza, melyekből 1991-ben Csaplár Ferenc rendezett kiállítást. A megvásárolni kívánt dokumentumok között található az Index („Az új kultúrtörekvések lapja”) címmel Pán Imre által szerkesztett kiadványsorozat szóróanyaga. Az 1945-ben megalakult Európai Iskola kiadásában jelent meg az Index című röpirat és az Európai Iskola Könyvtára sorozat. A kiadványok szerkesztője Pán Imre és Mezei Árpád volt, illetve a megjelent számokat Pán által 1939 óta vezetett (előbb Sztárboltnak, majd Művészboltnak nevezett) könyvesboltban árulták. A nyomtatvány tételesen felsorolja a már megjelent és tervezett kiadványokat, ezzel kiegészítve a magyar avantgárd és az Európai Iskola kutatás anyagait.
Pán Imre hagyatéka
A 2012-ben gyűjteményezett dokumentumok mellett a Kassák Múzeum munkatársai az elmúlt években tovább folytatták Pán Imre hagyatékának szemlézését. A Petőfi Irodalmi Múzeum támogatásával 2020-ban és 2021-ben két részletben vásároltunk meg további gyűjteményi egységeket Kiss Ferenc gyűjteményéből, valamint Mezei Gábortól.
Az újszerzeményi gyűjteményi egységek összesen több mint 1.500 tételből állnak. Pán Imre és családjának 1920–1970-es évek közötti levelezését (466 tétel), versek és tanulmányok kéziratait és egyéb analektákat (652 tétel), családi fotóalbumokat (370 tétel), valamint avantgárd kiadványokat (54 tétel) tartalmaznak.
A hagyaték előrendezése, leltározása és kutathatóvá tétele jelenleg folyamatban van.