Mire lesz szükséged?
- minimum 3 db különböző formájú és méretű üres dobozra
(pl.: gyógyszeres, teás, fogkrémes, tejes, tojástartó, WC-papír guriga stb.)
- ollóra, ragasztóra (stift, ha van: kétoldalú ragasztó)
- színes papírokra (akár öntapadós színes papírra, de újságpapírt is fel lehet használni)
- filctollakra
- sniccerre (ha tudod használni)
- betűmatricára (ha van otthon vagy tudsz venni)
Hogyan fogj hozzá?
1.) Az üres dobozokat fedd be a választott színes papírokkal – ha nem öntapadós a papír, akkor célszerű lehet kétoldalú ragasztót használni, mert jobban rögzíti a felületet.
2.) Ha már minden dobozod valamilyen színes papírban pompázik, akkor több lehetőséged is van: ha tudsz bánni a sniccerel, akkor ajtót, ablakot és egyéb formákat is vághatsz a dobozokba. Érdemes ebben a fázisban már elgondolkodni azon, milyen típusú épületeket szeretnél a dobozokból csinálni: lakóházat, zöldségest, kávézót vagy valami teljesen mást?
Ezután ragadj filceket, és a maradék papírfecniket, majd kezdd el kidekorálni az épületeidet: találd ki, melyiknek mi lesz a funkciója, mi kerüljön rá! Ha van betűmatricád, azt is használd bátran!
Izgalmas lehet, ha maximum 3-4 féle színű papírt használsz a maketthez, és az ablakokat, ajtót, cégért is ebből vágod ki: így harmonizálni fognak egymással az épületek, visszaköszön majd egymás színvilága.
3.) Ha elkészültek az épületeid, akkor nézd meg, hogyan tudod összeilleszteni őket!
Először még ne ragassz, csak kísérletezz: figyeld meg több nézetből, hogyan mutatnak jól egymás mellett, melyik arányú doboz passzol legjobban a másikhoz, a színek és a formák hogy hatnak egymásra, különböző nézetből hogyan látsz rájuk. Ha megtaláltad a számodra legjobb kompozíciót, akkor fogd a kétoldalú ragasztót, és ragaszd össze a dobozok megfelelő oldalait!
Tipp: a házak szabad oldalaira rajzolj, vagy akár vágj ki a maradék színes papírfecnikből geometriai formákat, vagy ami szerinted legjobban illik az épületed szellemiségéhez! Így még érdekesebbé teheted az épületegyüttesed különböző nézeteit. Ezen felül meg bármi mással is kiegészítheted: lépcsővel, cégérrel, parabola antennával.
4.) A színes makettedet vidd ki az utcára, és fotózd le különböző helyeken: például foghíjtelkeken, zsúfolt tereken, építkezéseken stb. Izgalmas játék megfigyelni, hogyan jelenik meg az épületegyüttesed a városi térben.
Mi egy TETT nevű kávézót, egy rajz klubhelyiséget, és egy könyvesboltot alkottunk meg egy magas lakóépület köré.
…és te miket terveztél?
Hogy mi inspirálta ezt a házilag is könnyen elkészíthető makettet, és a hozzá kapcsolódó Építsünk fel egy várost! foglalkozást?
Többek között Kassák Lajosnak az alábbi képen látható 1924-es modernista kioszk terve.
Kassák alapszínekből álló, pontos mértani alakzatokból, konstruktivista formákból illesztett össze egy épületegyüttest grafikáján.
Az foglalkoztatta, hogy a sík és a térbeliség között milyen átjárhatóság van, hogyan lehet a nézetekkel játszani, illetve reklámfeliratokat beemelni a képzőművészetbe.
Jellegzetes, modern, magában is képszerű betűtípust használ a reklámfeliratokhoz: a hirdetőtáblán, postaládán és az újságosbódén egyaránt.
Kassák kioszk tervét 1977-ben Joláthy Attila szobrász készítette el színes makett formájában plexiből és fából.
Abban az időben több modern művész is készített izgalmas kioszkterveket, például Herbert Bayer festő-grafikus, és az orosz avantgárd egyik neves képviselője, Rodcsenko is. Emellett érdemes megemlíteni Kaszás Tamás kortárs képzőművész projektjét a "mégsem olyan mély az árok mint ahogy a mérnök kiszámította" című 2014-es múzeumi kiállításán, amelyben Kassák kioszk-tervét gondolta újra. A kartonból készült építészeti makett elkészítése mellett újrahasznosított anyagból is rekonstruálta a bódét. Kaszás installációi szembemennek az eredeti, modernista kioszktervek precíz és letisztult formanyelvével, vizualitásával. Érdemes megfigyelni hogyan hat az eredeti terv összetákolt elemekből, lekopott reklámokból, a „barkács-esztétikát” képviselő változata.
Kaszás Tamás karton makettje a Kassák Múzeumban, 2014
Kassák Tamás: Kioszk-kunyhó montázs, 2014
Kassák Tamás, Emlékmű emelvény, 2015-16