A MASZK – ÁLARC ÉS IDŐ

A farsangi mulatságok elengedhetetlen része, hogy álarcot, jelmezt öltünk és ezzel kilépünk hétköznapi életünk keretei közül. Álruhában mások lehetünk, másként, szabadabban viselkedhetünk.
Image
Kassák maszkos kollázsának részlete

A karneváli maszk viselésének szokása számos kultúrában, így a magyar népszokások között is megjelenik. A többnyire  ijesztő maszkokkal, öltözetekkel, rituális tánccal vagy felvonulással (mint például Mohács környékén a busójárással) nálunk a telet űzik el, hogy jöhessen végre az életindító tavasz. Kassák maga is sokat foglalkozott a törzsi  maszk motívumával, kollázsain is gyakran megjelenik. 
Mi is az avantgárd művészek egyik legfőbb inspirációs forrásához, a törzsi művészethez fordultunk és a Néprajzi Múzeum egyik afrikai maszkját választottuk kiindulópontnak saját papírmasé technikával készült farsangi álarcunkhoz.

Miből és hogyan készül? 
Mindjárt mutatjuk, tartsatok velünk!
 

A kiválasztott közép-afrikai maszkot, melyet különleges gyöngyhímzés díszít, Torday Emil Afrika-kutató gyűjtötte 1909-es expedícióján. A maszk a 19. század végén készült a Belga Kongó vidékén és számos hasonló törzsi maszkkal együtt került be a Néprajzi Múzeum gyűjteményébe. A múzeum online felületén rengeteget hasonló maszkot találsz, válassz egy kedvedre valót!

Mire lesz szükséged?

  • sok, lehetőleg nem fényes és színes, hanem egyszerű matt felületű papírhulladékra, például újságpapírra, fénymásolatokra
   • egy lufi vagy konyhai tál
   • olló
   • ecset
   • ragasztóanyagunk a csiriz lesz, amit lisztből és vízből keverünk ki, ehhez kell egy kisebb lábas 
   • festék
   • opcionálisan toll vagy gyöngy vagy bármilyen más anyag, termés, amivel díszítheted a kész álarcot
   • tál víz

A papírmasé technikáról röviden
A papírmasé technika  egy sokoldalú, az ősi Kínában gyökerező kézműves technika, amelyben a papírhulladékot aprítják és vízzel és kötőanyaggal összekeverik, hogy modellezésre vagy formázásra ideális pépet kapjanak, amely kemény felületté szárad, és lehetővé teszi könnyű, erős és olcsó, bármilyen formájú, akár nagyon bonyolult tárgyak készítését. Mi az egyik legegyszerűbb házilag is elkészíthető papírmasséval fogunk dolgozni, de számos másik recept is létezik. A papírmasé készítés időigényes, az egyes lépések között néha fél nap szünetet is kell tartani, hogy a rétegek megfelelően kiszáradjanak. De azért egy hétvége alatt simán elkészítheted egyedi farsangi álarcodat - vagy párhuzamosan akár többet is egyszerre!

Hogy készül a csiriz?
Elkészítéséhez csak egy kisebb lábasra egy kis lisztre lesz szükségünk. Öntsünk a lábasba egy csészényi, kb. 2 dl hideg vizet. Tegyünk bele 3 kicsit púpozott teáskanálnyi finomlisztet, s alaposan keverjük el.Közepes hőfokon főzzük a keveréket pár percig, míg híg puding állagú masszát kapunk. Ezzel kész is a ragasztó. Öntsük egy kisebb hőálló üveg vagy fém tálba, várjunk míg kissé kihűl és máris használható. Jó hír, hogy a hűtőben akár több napig is eláll, így a maszkkészítés ideje alatt - ha épp nem dolgozunk vele - tarthatjuk a hűtőben. 

Vágjunk is bele!

1. 
Aprítsuk fel az újság és papírhulladék alapanyagokat nagyjából 10 cm hosszú 2 cm széles csíkokra, de persze ettől az aránytól el is térhetünk és készítsük el a csirizt amivel ragasztani fogunk, és tegyünk mindent az asztalra.

2. A papírmasé egy lassan, rétegről-rétegre szilárduló technika. Ezért fontos, hogy a papírmasé maszkunknak keressünk egy szilárd alapot, amire rétegről rétegre építhetjük, anélkül, hogy az újságpapír összeesne. Erre bármilyen konyhában megtalálható kör vagy ovális alaprajzú tál megfelel. Léggömb is lehet az alap, arra is ragaszthatjuk a papírszeletkéket. A gömb alakú lufit fújjuk fej méretűre, majd a tálat vagy lufit alaposan kenjük körbe valamilyen zsíros krémmel – a legjobb a babakrém, de használhatunk természetes alapanyagot, például sertészsírt is. Ez segíteni fog minket abban, hogy a merevítőként használt tárgyat vagy a lufit később könnyedén el tudjuk távolítani a maszk belsejéből. Ha lufi az alapunk, akkor állítsuk bele egy tálba, hogy könnyebben dolgozhassunk rajta, ne mozduljon el.

Image
alapanyagok előkészítése


3. Először vízbe mártott újságpapírszeletekkel borítsuk be teljesen a formát (lufinál csak a gömb felső felére ragasszunk, akkora legyen, hogy befedje az arcunkat) nem baj ha fedik egymást, ne is maradjon üres hely közöttük. A papírcsíkok közül simítgassuk ki a nagyobb levegőbuborékokat. Azután az egész felületet, a csíkokat egyenként is alaposan és óvatosan kenjük le csirizzel. Az is jó, ha széles ecsettel vagy akár kézzel visszük fel a ragasztót. Hagyjuk, hogy megszáradjon mielőtt az újabb újságpapír réteget ragasztanánk az előzőre. 

4. Legalább 5-6 réteget ragasszunk egymásra, hogy meglegyen a kellő vastagság, legyen tartása az álarcnak. Figyeljünk arra, hogy a rétegek tényleg mindig megszáradjanak. Az egyes rétegek száradási ideje több óra, fél nap is lehet. Érdemes három vagy négy réteg után hagyni egy kis plusz száradási időt. Amikor az orránál járunk nyugodtan használjunk erősebb kartonpapír csíkokat, ezzel is kialakítva, megerősítve az orrnyerget, amely az egyik legjellegzetesebb eleme az arcnak.
 


5. Ha a papírmasé maszk teljesen kiszáradt, emeljük le a tálról. A lufinál egy ollóval óvatosan vágjuk szét a lufi száját, majd a forma belsejébe nyúlva, óvatosan húzogassuk le az első réteg felszínéről és távolítsuk el. Ha megvagyunk a megszáradt papírmasé alappal, akkor nincs más hátra, mint a maszk kifestése. Ha van kedved díszitheted gyönyökkel, tollakkal, vagy  bármilyen terméssel. Ha nem csak falidísznek szánod, akkor a szemeknél ollóval, vagy sniccerrel óvatosan nyílást is vághatsz bele. 

Készíts magadról álarcos szelfit és küldd el nekünk! 
Szívesen megosztanánk farsangi Insta-sorozatunkban!

Jó mulatást!

Image
a kidíszített álarc



Papírműhely bejegyzésünket Martincsák Kata készítette.

2025.02.06