Mire lesz szükséged hozzá?
- bármilyen számodra kedves vagy érdekes tárgyra, állatfigurára, aki majd a kisfilmed főszereplője lehet
- minimum 3 db különböző színű keményebb kartonra A3 méretben
- ollóra, ragasztóra (esetleg kétoldalú ragasztóra
- színes papírokra (akár öntapadós színes papírra, de újságpapírt is fel lehet használni)
- filctollakra- jancsiszögre- sniccerre (ha tudod használni)
- papír maszkolószalagra ( az animáció fixálásához)
- az animációhoz: Stop Motion Studio nevű alkalmazásra, amit le tudsz tölteni a okostelefonodra vagy szüleid, vagy idősebb testvéred okostelefonjára Google Play Store -ból, vagy az Apple App Store-ból
- napos, szép időre a kültéri animációhoz, ha pedig bent vagy a lakásban, egy fényesebb jól megvilágítható szilárd felületre (lehet íróasztal, vagy a konyhapult is)
Hogyan fogj hozzá?
Először is töltsd le mobiltelefonodra a Stop Motion Studio app-ot, a fenti linkek valamelyikéről.
Olvasd el a két verset és nézegesd meg Kassák állatos rajzait, kollázsait, melyeket itt a képgalériában összegyűjtöttünk nektek. A mi kisfilmünkben a versekben és a rajzokon szereplő állatok, mint például a vérszomjas, vadászó csiga vagy a szelíd galambok jelennek meg.
A képeket letöltheted, kinyomtathatod és darabokra is vághatod. Ha van kedved, akkor alkoss új állatokat Kassák rajzai, kollázsai alapján, vagy rajzold le, te hogyan képzeled el a verseiben felbukkanó állatokat! Természetesen saját házi kedvenced fotóját, vagy újságból kivágott állatfotókat is felhasználhatsz! Ha kivágtad az állatalakokat, tegyél jancsiszöget a fej és a nyak, vagy a törzs és a lábak vagy szárnyak közé, hogy az animációban tudjanak majd mozogni. Ollóval, vagy sniccerrel is át tudod lyukasztani a két papírt. Figyelj arra, hogy a jancsiszög mindkét szára átmenjen a lyukon mielőtt kettéhajtod és rögzíted, hiszen később így tudod az animációt bemozgatni. Ha túl kemény a karton érdemes előre kilyukasztani.
Tippek:
- Az egyes jelenetekhez, érdemes különböző háttereket készíteni, de legalább egy hátteret készíteni, ami előtt majd mozgathatod a karaktereket.
- Jó, ha van egy kisebb méretű főszereplő, aki a filmedben minden jelenetben visszatér ( ez az én animációmban egy pöttyös kerámia állatka,ami régóta a polcomon hever.)
- Kiválaszthatsz egy zenét is a forgatás előtt, aminek a ritmusát követheted majd. Ezt az animálás végén magad is ráillesztheted a Stop Motion Studio segítségével, vagy a laptopodon bármilyen vágóprogrammal. (Ha kell, kérj felnőtt segítséget!)
- Ha van elég időt, jó ha készítesz egy storyboardot a forgatás előtt. Rajzold meg akár képkockáról képkockára, hogy mi fog történni a filmben. Ha nagyon biztos vagy az egyes jelenetekben, akkor persze átugorhatod az előrajzolást, és kipróbálnod a kamera előtt is az egyes mozdulatsorokat. Először ne az egész filmet, hanem egy pár mp-es GIF-et próbálj meg felvenni az app segítségével. Ez segít begyakorolni az animálás legfontosabb lépéseit.
- A tartóállvány lehet egy konkrét, a mobiltelefont biztosító állvány, de használhatsz egy stabilabb poharat is, bármit ami stabilizálja és egy helyben tartja a mobilodat!
- Az egyes jelenetek között mozgatnod kell a figurát, de figyelj, hogy amikor rögzíted a képet, akkor vedd el a kezedet. Ha benne marad az sem baj, az app ad majd lehetőséget arra, hogy kitöröld, bár az is lehet, hogy neked külön tetszik, ha a kezed is szerepet kap néhány jelenetnél, így ki sem kell törölni a “kezes” képkockákat.
- Ha új tárgyat, vagy szereplőt hozol az előtérbe, akkor mindig keresd újra a fókuszt a kamerán, mert könnyen lehet, hogy kizoomol a kamerád, és nem ott lesz éles a kép, ahol szeretnéd.
- Ha pedig az is érdekel hogy jött létre az első mozgókép, olvasd el Muybridge (1878) lovának a történetét!
Vágjunk is bele!
- Az animáció elkészítése előtt Kassák állatos kollázsaiból kiindulva készíts szabad kollázsokat, rajzolj saját állatokat, vagy ragassz állatfotókat kartonra és vágd is ki őket! A főszereplődet, vagy néhány másik figurát jancsiszöggel tégy mozgathatóvá, esetleg rajzolj új figurákat is, hogy legyen elég karaktered a stop-motion animációhoz.
- Mindennél fontosabb, hogy egy stabil, fényes helyet találj az otthonodban vagy kültéren, ahol nyugodtan tudod újra, meg újra átrendezni a terepet. Amint stabilizáltad a telefonodat, meg is nyithatod az alkalmazást.
Az elkészített kollázsaidból alakítsd ki az első hátteret, rögzítsd papír maszkolószalaggal ( ha a hátára ragasztasz belőle, azzal jól rögzítheted akár a falhoz, vagy más felülethez.) A stabilizált mobilon nyisd meg a forgatás módot. Ne felejtsd el, hogy a Stop Motion Studio kicsit kisebb plán-ban fogja mutatni azt a látványt, amit az elején használsz. Ezért érdemes a mobilodon már egyből a forgatás módba lépned. Nagyjából 500 képkockára lesz szükség egy egy perces animációhoz. Ettől természetesen el is térhetsz, készítheted az animációdat egy fél perces GIF-nek is. Ha azonban hasonló kisfilmet szeretnél, mint a miénk, érdemes ezt a trükköt is figyelembe venned.
Az alábbi képeken képernyőfotókkal is megmutatjuk az animáció lépéseit:
Ha a fenti képgalériában látott trükköt már megtanultad, akár ezt használva, akár ezt kihagyva folytatasd képkockáról képkockára az animációt, amíg el nem érsz az 500. kockához. Ennél a pontnál mentsd el a kisfilmedet az appon keresztül, exportáld ki, és kész is a filmed! (A leforgatott anyagot a beállításokra (kis csavarra) kattintva a bal oldalon tudod elmenteni.)
A mi videónkat itt találod!
Ha a későbbiekben tovább szerkesztenéd a kisfilmedet, azt külsős vágóprogramon, vagy akár a Stop Motion Studioban is meg tudod tenni, ahol még folytathatod is a felvételt. Lehetőséged van belerajzolni az egyes képkockákba, felgyorsítani vagy lassítani az animációt, kivágni részeket vagy hanganyagot alátenni.
Végül, de nem utolsósorban további ötleteket meríthetsz Kassák más állatos könyveiből és meséiből:
Jó szórakozást, sok sikert kívánunk a munkádhoz!
Ha elkészült, oszd meg velünk is az animációdat, nagyon kíváncsiak vagyunk rá!
A júliusi táborozóink (a XV. kerületi Napraforgó táborból) itt a múzeumban készítették el szuper állatos kisfilmjeiket.
Kattints a címekre és nézd meg ezeket is!
Vadászó csiga
Kassák állatai
Az állatok bosszúja
Tengeri kaland
Kőleves
Papírműhely bejegyzésünket MARTINCSÁK KATA készítette.