Az alábbi falfestmény például Paestumban, egy dél-olaszországi ókori görög városban készült. A művész nevét nem ismerjük, de nézzétek csak meg milyen érzékien ábrázolta a művész a tengerbe suhanó búvár testét. Egy igazi hedonista! Érdekes, hogy a festményt nem a felszínen, hanem egy sír mélyén találták meg: talán azért, mert a sírnál, az elmúlásnál nincs is nagyobb mélység, amelybe az ember belemerülhet. De az élet mégiscsak: öröm, szabadság és élvezet.
Bár a fürdőzésnél rendszerint gatyára, fürdőruhára vetkőzünk, ezek a velencei szerzetesek az 1500-as évekből mást választottak: a szerzetesi köntösükben fürdőznek ebben a meglehetősen zűrzavaros jelenetben, miközben egy velencei csatornába esett szent ereklyét igyekeznek a vízben megtalálni. A reneszánsz Velence festményein nem túl gyakori téma a fürdőzés, az úszás ábrázolása, ami meglepő lehet, hiszen Velence maga is folyamatosan a vízen úszik.
Az alábbi festmény alkotóját biztos ismeritek leghíresebb képéről, a Sikolyról. Edward Munch alábbi festménye, az 1918-ban készült Fürdőző ember talán nem annyira felkavaró, mint a híres Sikoly, sőt: talán még kicsit komikus is. A gyönyörű, kidolgozott izomzatú Fürdőző ember valójában nem is fürdik: mintha csak óvatosan téblábolna a sekély vízben, félve attól, hogy kicsúszik a lába alól a sikamlós, mohás kavics. De hát ki tudja… Ti mit gondoltok?
Michael Andrews képe tiszta és egyszerű akár a címe: Melanie és én úszunk. Az olajfestményen egy apa úszni tanítja gyermekét, a művész ezt az igazán boldog pillanatot ragadta meg, gyönyörű technikával. A víz sötét és a sziklák kemények, talán, mint olykor a minket körülvevő világ. De a festményen a külvilág minden keménysége ellenére a pillanat nyugodt, felszabadult és boldog.
És mit is fogunk most csinálni? Tavaly ilyenkor avantgárd napszemüvegeket készítettünk, most színes papírok között képzeletben merülünk alá.
Mire lesz szükséged?
-színes átlátszó fóliák
-pauszpapír
-sütőpapír
-bármilyen áttetsző lap, amit találsz otthon, akár különféle nejlonzacskókkal is kísérletezhetsz
-olló, sniccer
-színes papírok, újságok, nyomtatványok
-ragasztó
-ceruza, filcek, festékek
1. variáció: Kasi a tóban
A múzeum gyűjteményében találhattok egy Kassákot ábrázoló fotót, ahol fürdőruhában pózol kedvenc galambjával, Tóbiással. Mi ezt a fotót nyomtattuk ki és vágtuk körbe, majd megterveztük a környezetet néhány, színes papírból kivágott, egyszerű elem felhasználásával.
Az áttetsző fólián vágott vízszintes résbe belecsúsztattuk a kivágott alakot, és ragasztóval rögzítettük egy olyan helyen, ahol a fénykép takarja a fóliát. A víz alatti növényeket a fólia alá, az alapra ragasztottuk, majd a fóliát is rögzítettük a papír alján. A fólián át fog látszani a ragasztás is, ezért érdemes egy keretet is készíteni a képnek, hogy az eltakarja a rögzítési pontokat. A következő variációban erre mutatunk egy példát.
2. variáció: Lebegő alakok
Egy kék transzparens fólia maradékát használtuk ehhez a képhez. Egy világos kartonra rajzoltuk a vízben lubickoló alakokat, majd kivágtuk őket és belecsúsztattuk a két vízszintes résbe, amit a fólia közepén vágtunk.
Egy pizzásdoboz tetejéből keretet készítettünk, ami nemcsak a ragasztást takarja el, de így fel is tudtuk akasztani a képet a kartonba fűzött madzag segítségével. Hátul, a biztonság kedvéért papír ragasztószalaggal is rögzítettük a kartonkeretet, hogy időtállóbb legyen.
3. variáció: Éjjeli fürdőzés
Ezt a kis installációt az első képhez használt színes kartonok maradékaiból készítettük. A harmonikaszerűen összehajtott karton a hullámzó tengert idézi, aminek egyes réseibe tetszés szerint cserélhető figurákat is készíthettek. Mi minden úszhat a vízben hajókon és embereken kívül?
A harmonikát egy merevebb, boltívesre vágott kék fotókartonhoz ragasztottuk, aminek a pizzásdobozból támasztékot is készítettünk.
+ Ráadás: Fürdőzők ebédje
A piros fóliáról azonnal a betűtésztás paradicsomleves jutott az eszünkbe. Ki tudod találni a "receptjét"? A kép elkészülte után a véletlenszerű betűkkel egy szókereső játékot is rögtönöztünk.
Ha tehetitek menjetek vízparta, hűsöljetek, pihenjetek sokat a nyáron!