A ősz beköszöntével biciklivel, rollerrel vagy más járművel suhanunk reggelente az iskolába vagy a munkahelyünkre. Ha csak a busz ablakából nézzük a mellettünk elszáguldó vagy türelmetlenül “toporgó” járműveket, a közlekedési lámpák felvillanó fényeit, akkor is magával ragad a város forgataga, önkéntelenül is felvesszük a ritmust, a sebességet.
Október 2. az építészet világnapja. Ebből az alkalomból egy szokatlan futurista jármű modellt és városképet készítünk.
Miből és hogyan?
Mindjárt mutatjuk, tartsatok velünk!
Az 1900-as évek első évtizedeiben rohamos ütemben indultak fejlődésnek a nagyvárosok, megannyi technikai újítással jelentkeztek új járműtípusok is. A futuristákat a költő, Filippo Tommaso Marinetti vezette. Az avantgárd művészeti csoportot leginkább a modern élet izgalmai – a mozgás és a változás, az autó és a repülőgép feltalálása, a gépek sebessége és ereje – inspirálta. Kiáltványuk 1909. február 20-án jelent meg a Le Figaro című párizsi lapban. Azért választották a futurizmus nevet (futuro olaszul jövőt jelent), mert úgy gondolták, hogy az olasz kultúra hanyatlásnak indult, a múlt művészete már nem érdekes számukra. A Marinetti köré csoportosult művészek a jövő felé tekintettek: a tudomány és a technika új vívmányai, a nagyvárosi lét dinamizmusa jelentette számukra az inspirációt. A régmúlt emlékeinek, gondolatainak őrzését, így a könyvtárakat, múzeumokat idejétmúlt, ósdi intézménynek tartották, az újdonság varázsát, az eredetiséget ellenben mindennél többre becsülték.
A sebesség ábrázolásához a kubista festők technikai újítását alkalmazták, amely egy tárgyat egyszerre több nézetből ábrázol. A futurista festők, például Umberto Boccioni, Giacomo Balla vagy Gino Severini az emberek és járművek térben való mozgását úgy próbálták megragadni, hogy az emberi alak vagy tárgy körvonalának változásait mozdulatról mozdulatra rögzítették (mint egy stop motion esetében). A mindig kicsit tovább mozduló, elcsúsztatott körvonal a mozgás illúzióját kelti. Képeiken kis túlzással minden mozgásban van, még a házak, utcák is együtt görbülnek a térrel, mintha egy közöttük elhaladó, száguldó autóból látnánk.
Készítsük el mi is a futurista festmények nyomán a rohanó hétköznapok, a város forgatagának térbeli lenyomatát!
A különbözőképpen meghajtogatott papírcsíkok a város utcái is lehetnek, de az utca gyalogosainak az útját is jelölhetik.
Alapanyagok:
- színes kartonlapok,
- tűzőgép
- olló
Hogyan fogj hozzá?
1.
Először is, érdemes átgondolni – akár egy rövid sétára kimenni a környékre, megfigyelni az egyes járművek mozgását, sebességét – a villamosét, a kerékpárét, a görkorcsolyáét. Válassz ki egyet közülük, ami a papírszobrod középpontjában lesz.
Készíthetsz vázlatokat is a mozgás fázisairól.
2.
Ha ez megvan, vágj csíkokat színes kartonlapokból! Fontos, hogy különböző méretű csíkokat vágj, sőt lehetnek benne hullámok, cikk-cakkok és más egyéni megoldások is.
3.
A kivágás után jön a legizgalmasabb rész. Készítsd el az általad kiválasztott járművet a csíkokból és tedd rá az útra. A papírcsíkokat kedved szerint bármilyen irányba hajlíthatod, majd tűzőgép segítségével rögzítheted. Mi egy biciklit készítettünk. Nem kell, hogy nagyon hasonlítson az eredeti járműre, de ha te is biciklit vagy motort választasz, akkor legyen két kereke, ha busz, akkor több is...).
4.
Tanulj a futuristáktól! A járműved mozgását ugyanazon formák (körök, hurkok, hullámok) ismétlésével érheted el a legkönnyebben. Ne félj ugyanazokat a formákat többször is megismételni, hiszen pont ettől tűnik majd úgy, mintha éppen elmozdulna.
5.
Miközben egymásra építed a különböző rétegeket, mintha csak egy képet komponálnál: érdemes néha felállni, és megforgatni a készülő szobrodat, így több nézetből egységesebb képet kapsz a készülő alkotásodról (+ közben a térlátásod is fejlődik).
Miután megformáltad a járművedet és az útját, készíthetsz neki egy térbeli útrendszert, ahogy mi csináltuk. Így a biciklinek nagyobb tere lesz mozogni, és megtalálnia a számára legmegfelelőbb sebességet.
+Tipp:
Nézd meg milyen árnyékot vet a futurista papírszobrod és rajzold le egy papírra a szoborral együtt! Így tükrözheted, megduplázhatod a térbeli köröket, hullámokat, hurkokat.
Papírműhely bejegyzésünket MARTINCSÁK KATA készítette.