A Kassák Múzeum 2025. június 1-ig nyitva tartó kiállításában elsőként dolgoztuk fel egy elfeledett, de a maga korában kiemelkedő fényképésznő, Révai Ilka életművét. Révai az 1910-es évek elejétől az 1920-as évek közepéig tartó másfél évtizedben foglalkozott fényképezéssel, és főként portréfotókat készített. Hagyatéka nem ismert, fényképeinek nagyobb gyűjteménye sehol sem maradt fenn. A legtöbb fényképét a Kassák Múzeum őrzi, ahol Kassák Lajosról, Simon Jolánról, Újvári Erzsiről és Kassák anyjáról, Istenes Erzsébetről készített portréi találhatók.
Ugyanakkor biztosak vagyunk abban, hogy családi fényképgyűjteményekben, magánarchívumokban még számos Révai Ilka által készített fénykép maradt fenn. A kiállításhoz kapcsolódó katalógus előkészítése során most ezeknek a képeknek igyekszünk a nyomára bukkanni, az önök segítségével.
Révai Ilka az első világháború kitöréséig az akkoriban az Osztrák-Magyar Monarchiához tartozó üdülővárosban, Meranban tartott fenn műtermet, 1917 és 1919 között pedig intenzíven dolgozott budapesti fotóstúdiójában. 1919. júniusban Kassák Lajos szervezte meg önálló fotókiállítását, amelyen 214 fényképet állított ki, nagyobbrészt portrékat. A kiállítás műtárgyjegyzékét a rövid, csak néhány képpel illusztrált katalógusból ismerjük. Révai Ilka 1927-ben lányát, Évát követve Párizsba költözött. Eddigi ismereteink szerint többé nem fényképezett, mindezidáig nem került elő általa jegyzett fotó életének későbbi időszakából.
Az 1919-es kiállítás katalógusa alapján összeállítottunk egy névsort azokról, akiknek a portréfotója szerepelt Révai Ilka gyűjteményében. A névsorban szerepelnek ismert magyar írók, művészek és értelmiségiek; a Kassák-körhöz kapcsolódó fiatal írók és művészek, valamint számos magyar és osztrák család tagjai is.
A Kassák Múzeum kiállításának előkészítése során az is kiderült számunkra, hogy Révai Ilka nem az összes fennmaradt portréját állította ki a kiállításán: több olyan fényképét is megtaláltuk, amelyek a lista alapján nem szerepeltek az 1919-es tárlaton. Így tehát előfordulhat, hogy egy déd-, vagy ükszülőről készített portré Révai Ilka fényképe, holott nem található meg a listában.
Révai Ilka fényképeit több módon is azonosíthatjuk. A legkézenfekvőbb megoldás, ha a fényképen megkeressük a fényképész aláírását, vagy névbélyegzőjét. Ilyen feliratokat, bélyegzőket a kiállításon látható fényképek között többön is találtunk. Révai Ilka néhány esetben a fénykép hátoldalára írta fel a nevét, vagy ott helyezte el bélyegzőjét.
Néhány példa:
Kérjük, hogy amennyiben a fentiek alapján úgy véli, hogy az ön tulajdonában Révai Ilka fényképe található, keressen minket a kassakmuzeum@pim.hu email címen, vagy (munkaidőben) a 06 1 368 7021 telefonszámon.
A kiállításról bővebben itt olvashatnak.