ÓBUDA NAPJA - Hétvégi séták a Kassák Múzeummal

2023. május 6., 15:00 – május 7., 19:00

2023. május 6., szombat 15:00 – 17:00
KASSÁK NYOMÁBAN ÓBUDÁN - A Bécsi út 98-tól a Fő térig

Kassák Lajos óbudai kötődése közismert, nem véletlen, hogy halála után hagyatéka is a harmadik kerületben talált otthonra. Az ötvenes években Békásmegyeren, később a Bécsi úton lett lakása. Sétánk a Bécsi út 98. számú háztól indul Kassák nyomában és a Fő téren végződik. A Zichy-kastélyban jelenleg is működő Kassák Múzeumban a gyűjteményben található fotók és személyes tárgyak, relikviák segítségével idézzük föl a lapszerkesztő-író-képzőművész Kassák alakját.
A sétát Matuz Edit múzeumpedagógus vezeti.

2023. május 7., vasárnap 11:00 - 12:00
KASTÉLYTÚRA - A Zichy-kastély kalandos története

Épülettörténeti sétán mutatjuk be a Kassák Múzeumnak otthont adó Zichy-kastélyt. A későbarokk stílusban, 1746 és 1756 között épült, Bebó Károly szobraival díszített kastély csak rövid ideig maradt az építtető Zichy-család tulajdonában, az örökös nélkül meghalt Zichy Miklós után az óbudai birtok a kastéllyal együtt visszaszállt a bécsi uralkodóra. Az 1766-től az 1950-es évekig változatos, főként katonai, gazdasági és különféle szociális funkciókat betöltő épület egykori berendezéséről, belső tereiről − a hol narancsfáknak, majd később a selyemgombolyító üzem eperfáinak helyet adó barokk díszkert kinézetéről −, nem maradtak fenn pontos leírások. Csupán néhány korabeli metszet segít elképzelni a hajdani állapotokat a különböző korszakokban, amit épülettörténeti sétánkon szeretnénk jobban megeleveníteni. Azt is bemutatjuk, hogy az 1970-es években miként alakították a kastélyt múzeummá és a jelenlegi funkciójában az épület hogyan működik. Gyülekezés az Óbudai Fő térről megközelíthető Zichy-kastély udvarán, a Kassák Múzeum bejáratánál.
A sétát Márton Zsófia, a Kassák Múzeum munkatársa vezeti.

2023. május 7., vasárnap 17:00 – 18:00
REJTETT DIMENZIÓK – Óbudai hangséta

Egy városnak nemcsak a térszerkezete és az építészeti megjelenése meghatározó, hanem a különböző hangok, illatok is jellegzetes szövetet alkotnak. Új időszaki kiállításunk (Hangszínek – Új zene a történeti avantgárdban) egyik attrakciója Farkas-Kovách Rékának a város zajait megjelenítő különleges hanginstallációja a Zichy-kastély udvarán. A hangtöredékekből szerkesztett műalkotás ráirányítja figyelmünket a mindennapjainkat észrevétlenül átható vagy éppen zavaró hangokra, együtthallásokra, beszédtöredékekre, a véletlen létrejött zenére. Mi is a kastély homlokzata előtt felállított Rejtett dimenziók címet viselő installációtól indulunk hanggyűjtő sétára a Zichy-kastély környékén.
Megfigyeljük, hogy hányféle hangot tudunk elkülöníteni, milyen arányban vannak a természeti és az épített környezetünk keltette zajok, milyen is ma egy óbudai hangmix.
Az érzékeink vezetője Hajnóczy Csaba zenekutató-zenész lesz, aki hangökológiai kutatásai mellett a Kampec Dolores és a Kontroll Csoport zenekarok alapítójaként lehet ismerős a közönségnek.

Hétvégi sétáinkkal az Óbuda Napja 2023 rendezvénysorozathoz kapcsolódunk.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Jelentkezni a kassakmuzeum@pim.hu címen lehet.