A FORRADALOM SZENT LELKE: BALOLDALI MAGYAR MŰVÉSZEK MOSZKVÁBAN, 1921-BEN
DANIEL BULATOV ANGOL NYELVŰ ELŐADÁSA
Az 1917-es bolsevik forradalom sok nyugati értelmiségiben ébresztett reményt, akik a kommunizmus eszméjében egy jobb világ ígéretét látták, egy esélyt arra, hogy „elsöpörjék az igazságtalanság, a zsarnokság és a rablás terheit” (Bertrand Russel). Ez a forradalmi lelkesedés különösen inspiráló volt a magyar kommunisták számára, akik a Magyar Tanácsköztársaság 1919-es létrejöttében a világforradalom kezdetét látták.
A magyarországi kommunista rendszer veresége ellenére számos baloldali művész, köztük Uitz Béla is, továbbra is a forradalmi művészet létrehozására törekedett. A művészek e csoportjának meghatározó pillanata volt, amikor 1921 nyarán a harmadik Komintern-kongresszus küldöttjeként Moszkvába látogattak. Szovjetoroszországi útjukat követően Uitz Béla két sorozatot készített „Analízis” címmel – az egyiket a konstruktivizmus, a másikat az ortodox ikonok ihlették. De mi lehet forradalmi az ikonokban? És mi motiválta a művészt e sorozatok létrehozására?
Ezen kérdések megválaszolásához a tágabb kontextusban kell elmélyednünk: egyrészt abban, ahogyan a nyugati értelmiségiek akkoriban Oroszországról és a bolsevik forradalomról vélekedtek, másrészt pedig azokban a művészi és politikai impulzusokban, amelyeket Uitz és társai Moszkvában kaptak. Daniel Bulatov előadása pontosan ezt kínálja – az „Ikonanalízisek” című sorozat néhány műve mögött álló valódi ikonprototípusok nemrégiben felfedezett leleplezésével együtt.
DANIEL BULATOV lipcsei művészettörténész, a Münsteri Egyetem doktorandusza. Disszertációjának témája a Forradalmi művészet a Nyugaton és művészi utazások a Szovjetunióba az 1920-1930-as években, kutatását a Rosa Luxemburg Alapítvány (Németország) támogatja. Bulatov korábban a moszkvai Puskin Múzeum kutatójaként és kurátoraként dolgozott, ahol különböző nemzetközi projektekben és együttműködésekben vett részt.
Daniel Bulatov előadása egyben az Uitz Béla és az orosz ikon / avantgárd című kiállításunk záróeseménye.
A kiállítás 2024. június 9-ig látogatható.
Belépőjegy: 1500 Ft
Regisztráció: kassakmuzeum@pim.hu