TËRÏDÖ / Khozein–Mora–Rubik

Image
 TËRÏDÖ / Khozein–Mora–Rubik

TËRÏDÖ / Khozein–Mora–Rubik

21 April 2023 18:00 – 20:00

A zene és a kortárs tánc legfontosabb jellemzője a jelenlét, ezt kihasználva a Hangszínek - Új zene a történeti avantgárdban című kiállítás fizikai és szellemi terét a hang és a mozgás segítségével vesszük birtokba.

Az improvizáció műfaját zászlajára tűző TËRÏDÖ egy laza kollektíva, aminek Rubik Ernő Zoltán interdiszciplináris kíváncsisága adja a mozgatórugóját.
Tekinthetünk-e a táncra is egyfajta zeneként? Lehet-e egy mozdulat egyszerre absztrakt és hétköznapi? Komponálhatok-e jelenidőben a zenei kompozíciókhoz hasonló igénnyel?

Az improvizáció érzékeny műfaja közvetlen betekintést enged az alkotói döntések sorába, mely az intenzív figyelem és jelenlét által társalkotóvá változtatja a tudatos nézőt.    

Tara Khozein – ének  
Eva Mora – tánc  
Rubik Ernő Zoltán – tánc, ének, tárgyak   
 

Tara Khozein iráni-amerikai előadó, aki klasszikus és a kísérleti éneklés, valamint a fizikai színház közös metszéspontjait kutatja. Eva Mora kortárs táncos és koreográfus, érdeklődési területei az improvizáció, az érintés és a játékosság. Rubik Ernő Zoltán zeneszerző, jazz-zongorista, kortárs táncos pedig a  Jazzaj koncertsorozat és a TËRÏDÖ improvizációs estek szervezője és házigazdája. 

Belépőjegy: 1500 Ft/fő 
Regisztráció: kassakmuzeum@pim.hu

 


SZTEREÓ - tárlatvezetés két vagy több hangra
A múzeumi kiállítás elsősorban vizuális médium, míg a zene akusztikai műfaj, de közös bennük például a térbeliség, legyen szó a műtárgyak elrendezéséről, a befogadás módjáról, a hang terjedéséről vagy forrásáról. Ez a párhuzam inspirálta a Sztereó – tárlatvezetés két (vagy több) hangra címen indított sorozatunkat, melyben az elkövetkező hónapok során különböző szakterületekről érkező vendégelőadóinkkal közösen gondolkodunk az új zenei törekvésekről, a Hangszínek – Új zene a történeti avantgárdban című új időszaki kiállításunkban felvetett kérdésekről.

 

Image
sztereó banner

 

 

(A felhasznált reprodukción a GÉPTÁNC című előadás egyik jelenete látható, Budapest, 1928), Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézete)