2020. november 12., 19:00 – 2020. december 31., 12:14

VÁNDORLÁZ
Fisli Éva, történész-muzeológus (Magyar Nemzeti Múzeum) előadása a Fotóhónap 2020 keretében

Az előadás arra keresi a választ, hogy miért és hogyan keltek útra a húszas-harmincas években kivándorló magyar fotográfusok. Hogyan kapcsolódtak egymáshoz, hogyan hatottak egymásra? Leírható-e távolodásuk a lépcsőzetes és a láncmigráció fogalmaival? Mit jelenthetett számukra Berlin, 1930-ban? Vagy Párizs, 1934-ben? És mit adhatott Hollandia, Anglia vagy Amerika? Az előadás második része áttekintést ad arról, hogy milyen közös tapasztalatok formálták a magyar emigránsokat – köztük Besnyő Évát – vándorlásuk idején. Milyen volt a korabeli képes sajtó, amelynek dolgoztak? Milyen fotográfiai nyelveket sajátíthattak el, milyen kiállításokon és fórumokon jelenhettek meg? Szó esik arról, hogy miközben a megélhetésért küzdöttek, miként inspirálták, segítették, formálták egymást. A legendákon és a visszaemlékezéseken túl milyen egykorú források állnak rendelkezésünkre kapcsolati hálójuk felfejtésére?

Az előadás felvétele facebook videótárunkban vagy a youtube-on ITT érhető el!