előző hónap2022. májuskövetkező hónap

KATALÓGUSBEMUTATÓ: Személyes távolság – Besnyő Éva fotográfiái

Időpont: 2022. február 3., csütörtök, 18:00
Helyszín: Goethe-Institut, Ráday utca 58., 1092 Budapest

Besnyő Éva egyike a 20. század azon női fotográfusainak, akik a fényképezést nemcsak szakmának, hanem hivatásnak tekintették, egyben a konvencióktól mentes, önálló életút lehetőségét is felismerték benne. Kísérletező látásmódja az avantgárd művészek sorába emelte, függetlenség iránti vágya az új kulturális formák és szerepek megélésére és megmutatására ösztönözte. A Személyes távolság. Besnyő Éva fotográfiái című kiállítás katalógusa a Kassák Múzeum Életmód és társadalmi mozgalmak a modernitásban című sorozatához illeszkedve a modernitás viszonyrendszerében helyezi el Besnyő Éva pályáját.

Csatlós Judit és Juhász Anna Mária kurátorok azt vizsgálják, hogy Besnyő Éva munkásságában milyen módon jelent meg a fotográfus etikai felelőssége, Acsády Judit szociológus írása a nőtörténeti vonatkozásokat helyezi a fókuszba, Marion Beckers és Elisabeth Moortgat művészettörténészek 1991-ben készített interjúja pedig az élettörténet megrendítő részletei mellett kitér a magyar vonatkozásokra is.

A Goethe Intézet támogatásával megjelenő kétnyelvű katalógus gazdag képválogatása átfogó betekintést ad a Hollandiában elhunyt fotográfus páratlan életművébe, méltóképpen kiegészítve a Kassák Múzeumban tavaly ősszel megrendezett Besnyő kiállítás anyagát.

A katalógust bemutatja és a beszélgetést moderálja: Cséka György

Résztvevők: Acsády Judit szociológus, Csatlós Judit és Juhász Anna Mária a kiállítás kurátorai, Thury Lili grafikus

A programon való részvétel ingyenes, de kizárólag védettségi igazolvánnyal vagy 48h nem régebbi negatív Covid-tesz bemutatásával lehetséges. A Goethe Intézet területén a maszk használata kötelező.

A katalógus a bemutató után a helyszínen, vagy a Petőfi Irodalmi Múzeum webshopjában is megvásárolható!