"Összefogás a hajléktalanság kriminalizációja ellen"

"Összefogás a hajléktalanság kriminalizációja ellen"

A Város Mindenkié és a Társaság a Szabadságjogokért közös projektjének bemutatója

Az "Összefogás a hajléktalanság kriminalizációja ellen" A Város Mindenkié (AVM) és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet közös kezdeményezése, mely azzal a céllal jött létre, hogy erősítsék a rendészeti eszközökkel való üldözésének kitett, sérülékeny csoport, a hajléktalan emberek érdek- és jogvédelmét. A programot a SozialMarie társadalmi innovációs díjjal jutalmazta 2014-ben.

A SozialMarie a legrégebbi európai társadalmi innovációs díj, melyet 2005 óta minden évben 15 pályázó nyerhet el Ausztria, Magyarország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Németország, Lengyelország és Horvátország területéről. A díj 2014-es magyar fővédnöke Sasvári Edit volt, a Kassák Múzeum vezetője. A Kassák Múzeum május 15. és június 7. között kiállítást és információs sorozatot szervez a díjazott programhoz kapcsolódóan.

PROGRAMOK

2015. május 15. 17.00

Kerekasztal-beszélgetés: "Összefogás a hajléktalanság kriminalizációja ellen"

Résztvevők:
dr. Bence Rita, A TASZ Betegjogi és Önrendelkezési Jogi Programjának vezetője
Várady István, A Város Mindenkié aktivistája
Bende Anna, A Város Mindenkié aktivistája, Utcáról Lakásba Egyesület tagja
Csoszó Gabriella, Fotózás és aktivizmus tanfolyam vezetője, képzőművész, aktivista
Moderál: Dr. Boros Ilona, jogvédő

2015. május 15. 18.30

Mennyibe kerül? című kiállítás megnyitója
Köszöntő: Sasvári Edit a SozialMarie magyar fővédnöke
Kiállítók: Balogh Dina, Dombóvári László, Palotás Ágnes, Papp Dóra, Vörös Anna

A „Mennyibe kerül?” kiállítás kiindulópontja, hogy a lakhatás alapvető emberi jog, ami mindenkit megillet. Ennek leszögezését az a szabályozás-sorozat teszi szükségessé, amely büntethetővé tette „az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodást” és városszerte elindította a kunyhóbontásokat. A kiállítás grafikonok és információs anyagok segítségével veti össze a közterületen való életvitelszerű tartózkodás büntetésének és a „kunyhóból lakásba” költözés megvalósításának állami költségeit. A kemény statisztika adatok mellett az AVM hajléktalanságban érintett tagjai és aktivistái által készített fényképek egy személyes, belső nézőpontot közvetítenek. A képek egyszerre mutatják meg a saját építésű kunyhókat az otthon és az önálló élet tereként, valamint a lakásba költözést, mint a visszatérés lehetőségét a társadalmi életben való aktív, teljes értékű részvételhez.
A kiállítás a „Fotózás és aktivizmus” tanfolyam együttműködésével valósul meg.

2015. május 16. 10.00

A tettek emberei: Kassák és Bárczy. Avantgárd és szociálpolitika egy születő új világban

Városi séta Maczó Balázs muzeológus vezetésével. A séta az 1910-es évek világát mutatja be a kort erősen meghatározó két személy, Kassák Lajos és Bárczy István budapesti polgármester tevékenységén keresztül.
A séta az Orczy Kultúrkert Egyesület - Miénk a Ház! munkacsoportjával együttműködésben valósul meg.
A részvétel ingyenes, de előzetes jelentkezés szükséges a mienkahaz@gmail.com e-mail címen.

2015. május 28. 18.00

Angyalok földje (Révész György, 1962): Kassák Lajos Angyalföld című regénye alapján készült film vetítése

Utána: Mikor van a tettek ideje, ha nem ilyenkor?! Beszélgetés a századforduló lakhatási mozgalmairól
Résztvevők: Csengei Andrea és Udvarhelyi Tessza (Közélet Iskolája)

2015. június 4. 17.00 – 19.00

Szociopoly - társasjáték
Játékvezető: Bass László, szociológus
A játék során egy átlagos hónap napjain haladunk végig, a résztvevőknek a tartósan munka nélkül lévők jövedelmi viszonyai között kell túlélnie a hónapot.

Szervezők: Bende Anna, Csatlós Judit, Őze Eszter
Társszervezők: Fekete Nagy Miklós, Kovács Vera, Murányi László
Grafika: Rudas Klára
A szövegeket válogatta és szerkesztette: Benkovits Anna