KASSÁK ÉS A BÉCSI ASYL
Kassák 1909 tavaszán indult el Gödrös Józseffel Párizs felé. Gödrösről, Kassák csavargótársáról csak az Egy ember élete című önéletrajzi egényből értesülünk. Kassák leírása alapján egy fiatal szobrász volt, aki Kassákhoz hasonlóan költészettel is próbálkozott, így ismerkedtek meg a munkásmozgalomban. Budapestről hajóval indultak, és Bécsben szálltak le: itt kezdődött meg kálváriájuk, mivel kiderült, hogy Gödrös, állításával ellentétben, nem tudott németül.
Kassáknak 1909-es útja során, anyagi források híján, nyomorúságos körülményekkel kellett megküzdenie. Bécstől kezdve egészen Párizsig különböző ideiglenes szállásokon, esti melegedőkön húzták meg magukat Gödrössel és Szittyával, és munka helyett koldulásból tartották el magukat. Kassák számára, aki munkásemberként szocializálódott, ez az életforma nem volt szimpatikus. 1929-ből visszatekintve, a Csavargók Világkongresszusa alkalmából írt cikkében így írt a vagabondok között szerzett élményeiről:
„Én nem voltam egészen az ő fajtájukból való. Egy esztendeig úgy láttam, hogy egy vagyok velük s aztán minden további nélkül kiléptem a sorból. Az elmúlt egy esztendő csak egyik, soha el nem felejthető epizódja maradt életemnek. Visszakanyarodtam oda, ahonnan elindultam, a csavargás nem tudta eléggé foglalkoztatni izmaimat, a szabadságot nem tudtam értékelni, mint ahogyan a farkasok értékelhetik azt. Visszavágytam a civilizációba, az ipari munkához s azok közé az embertársaim közé, akikkel ismét egy lett a sorsom jóban és rosszban. Akikkel tegnap még együtt meneteltem az országúton, azok bizonyára fölényesen és megvetéssel utánam köptek, mint a renegát kispolgár után. Azóta sokszor gondoltam már vissza az elcsavargott esztendőmre, s valóban nem tudtam eldönteni a kérdést, vajon nekik vagy nekem volt-e igazam.” Különös nehézséget jelentett, hogy Kassák ekkoriban nem beszélt semmilyen idegen nyelven. Későbbi csavargótársa, Szittya Emil ekkoriban már tudott valamennyit németül, de inkább csak praktikus konyhanyelvet beszélt. Az európai értelmiség „nagy utazásának”, a grand tournak igencsak szegényes, vagabond verziója volt ez a csavargás, ami azonban nem akadályozta meg abban Kassákot, hogy az 1909-es kalandot életrajzi ihletésű műveiben mitikussá formálja, ezzel teremtve precedenst és egyúttal követendő példát a fiatalabb generációknak.
SÉTA A PERIFÉRIÁKON / KASSÁK hely>történet>ek sorozatunkban új szemszögből, topográfiai megközelítésből vizsgáljuk Kassák életének helyszíneit. Ez a nézőpont erősen rávilágít azokra a szociokulturális miliőkre, amelyek eleven képet adnak Kassák személyes életéről és művészi aktivitásának környezetéről a különböző történelmi időszakokban. Az egyes helyszínek érzékletes bemutatásához segítségül hívjuk a Kassák Múzeum gyűjteményének érdekes, és sok esetben ismeretlen darabjait is, a kéziratoktól kezdve a fotográfiákon át a személyes tárgyakig. A szerteágazó történet mozaikdarabkáit Thury Lili grafikája fogja össze és helyezi el a térképen!
Tartsatok velünk és Kassákkal!A MUTTER KASSÁK NAPI SZIESZTÁJA HÉTHÁZ VÉRVÖRÖS CSÜTÖRTÖK LAKBÉRSZTRÁJKOK - CSÁNGÓ UTCA 3. ANGYAL BANDI SIMON JOLÁN ÉS A LÁTHATATLAN SZERKESZTŐI MUNKA A BÉCSI Ma ÉS A MAGYARORSZÁGI HATÁRELLENŐRZÉSEK NAGY PIROSKA HÉTVÉGI KIRÁNDULÁSA GÖDÖN ÉS HORÁNYBAN A GÖDI FÉSZEK TUTÓ KASSÁK SÍREMLÉKE DÜHÖS MÚZEUMI TÁRGY HORGÁSZBOTTAL ÉS ANÉLKÜL - KASSÁK HALAI A MUNKA-KÖR BÉCSBEN A CSAVARGÓK SZABADSÁGA SZUPRAMODERN MA-MATINÉK SZUPRAMODERN MA-MATINÉK VIDÉKEN A MESTER EGY NAPJA NAGYDIÓFA 3. BULCSÚ UTCA 19/21 KASSÁK A KELETIBEN KASSÁK CSAVARGÁSA - ÚJRA ÚTON
Eddigi bejegyzéseink: