A JUTAGYÁRI MUNKÁSLÁNYOKRÓL

Image
Jutagyári munkáslányok sztrájk
Az újpesti jutagyár sztrájkoló munkásnői a sztrájktanyán

Bagdi Sára kollégánknak a Cambridge University Press-nél megjelent nyílt hozzáférésű  tanulmánya az újpesti jutagyár munkásnőinek mozgalmi munkáját vizsgálja a monarchia utolsó éveiben. A tanulmány Kassák Lajos önéletrajzi regényén keresztül veszi szemügyre a gyár nőmunkásai és a szakszervezeti bürokrácia között kialakult konfliktusok okait és bemutatja azoknak a kevéssé ismert szocialista agitátoroknak a munkáját, akik felismerték ezeket a konfliktusokat és igyekeztek azokra érdemben reagálni. 

A tanulmányrészletesen bemutatja az 1903 és 1908 között szerveződő jutagyári sztrájkok eseményeit, és a szociáldemokrata sajtó tudósításaiból kirajzolódó narratívát veti össze Kassák Lajos életrajzi regényének vonatkozó szakaszaival. Kassák 1907 és 1908 között rövid ideig lakatosként dolgozott a gyárban, és az akkor mindössze 19 éves Balázs Klárával együtt, részt vett a helyi szakszervezet munkájában is. Kassák regénye, fikciós jellege ellenére, amellett, hogy emléket állít Balázs Klára munkájának, segít jobban megérteni a könnyűipari nőmunka szervezésének mindennapi kihívásait és a szociáldemokraták és a jutagyári nőmunkások közötti konfliktusok strukturális okait is. 

A tanulmány ITT olvasható.

2026.06.02