DAL A KENYÉRRŐL

Gyűjteményi blogsorozatunkban a múzeumi könyvtárunk különleges köteteinek történetét mutatjuk be. A Kassák Múzeum gyűjteményének alapját Kassák Lajos hagyatéka szolgáltatja, amelyben – méltó módon egy európai hírnevű íróhoz, képzőművészhez és folyóiratszerkesztőhöz – számtalan ritka, kevéssé ismert, vagy más szempontból különleges, dedikált, annotált kötet található. Bejegyzéseinkben a könyvtár régi és új szerzeményei közül szemezgetünk, és a kötetek bemutatása mellett kitérünk azok történeti, irodalmi és művészeti kontextusára is. Tartsanak velünk, és mélyedjenek el a régi és új könyvek különleges világában!
Image
Könyvsimogató banner

 

A népi hagyomány szerint június 29. Péter Pál napja az aratás kezdete. Ennek apropóján Kassák igen ritka, gyerekeknek szánt művei közül a egyik legkedvesebbet, a Dal a kenyérről című kötetet mutatjuk be, melyet 1948-ban adott ki az Új Idők. A bájos gyerekkönyv illusztrációiról ismert Róna Emy és Kassák különös páros.  A Kassák Múzeum könyvtárában található nagyalakú könyv a szignó szerint valaha Kassák Lajosné tulajdonában volt.
Mondanivalóját tekintve nem is lehetne időszerűbb, hiszen "Július van, zengő nyár / nézz ki pajtás a határba, /dombon innen, árkon túl / beérett a búzatábla." Lapozgassátok, mert ez is valóságos kordokumentum! A szép új világ minden ígérete benne van: zakatoló cséplőgép, kaszát fenő legény és markot szedő ifjú menyecske, a cipót halk fohásszal megszegő anya és a jókora karéj kenyeret majszoló boldog gyerekhad elégedettsége falun és a városban egyaránt. Természetesen a jókedvűen végzett, szorgos munkán van a hangsúly, amelyre kedvenc verszakunk is utal: "Nincs kocsmázás, fecsegés / nyüzsögnek a szorgos népek, / lombját veti az akác, / ideje az őrölésnek." 
 

2025.07.01