ILKA ÉS ÉVA – Női dilemmák a 20. század elején: művészi útkeresés és/vagy önfenntartás
E. CSORBA CSILLA művészettörténész tárlatvezetése a Hiányzó tekintet - Révai Ilka elfeledett életműve című kiállításon
A 20. század elején a polgári osztályból származó fiatal lányok, főként házasság előtt szívesen foglalkoztak műkedvelésből zenével, képzőművészettel, kézimunkázással. Az emancipációs törekvések felerősítették azt a vágyat, hogy a nők kenyérkeresőkké váljanak, hivatásszerűen foglalkozhassanak képzőművészettel, iparművészettel. A formális oktatás hiánya és nehézségei sokukat különböző szaktanfolyamok elvégzésére ösztönöztek. A művészi ambíció beteljesítését és a megélhetést együttesen célzó pályák közül az iparművészet különböző ágai, a fényképzés, a textiltervezés, játék-, ruha- és ékszerkészítés bizonyultak olyan területnek, ahová nők is betörhettek. Révai Ilka férje halálát követően tanulta ki 1909-ben – kezdetben kényszerűségből, majd egyre inkább elhivatottságból – a fényképész szakmát, amelyen belül művészi kvalitását tekintve a legjobbak közé emelkedett. Lánya, Révai Éva (1905-2006) anyja támogatásával rövid tanulmányok után a párizsi divatvilág keresett, ünnepelt alakja lett az 1920-as években, újszerű anyagokból készült, kreatív ruhakiegészítői, nyakláncai, fejdíszei, karkötői, gombjai hamar feltűntek az haute couture modelljein.
Mindkettőjük töredékesen ismert pályája a 20. század eleji nőművészet alakulásának, a női életpálya tudatos alakíthatóságának modellértékű példája.
Belépőjegy: 1500,-Ft
Regisztráció: kassakmuzeum@pim.hu
Figyelem!
A tárlatvezetésen felvétel készül, melynek szerkesztett változatát a MalterNatív kulturális programajánló teszi közzé a tárlatvezetést követő héten.
Fotó: André Kertész: Révai Ilka és Éva párizsi otthonukban, 1927, digitális nyomat az eredeti negatívról © Donation André Kertész, Ministère de la Culture (France), Médiathèque du patrimoine et de la photographie, diffusion RMN-GP / részlet