Online műhelyünkben tehát egy új technikát, kísérletezős alkotófeladatot szeretnénk mutatni nektek: a sóakvarell technikáját. Ahogy a neve is mutatja a sókristályok és a vízfesték együttműködését használjuk ki. Hasonlóan izgalmas képeket hozhatunk vele létre, mint például Vaszilij Kandinszkij Különféle körök címet viselő, majdnem száz éves, de ma is izgalmas festménye.
Vaszilij Kandinszkij: Különféle körök, 1926, Guggenheim Múzeum, New York
Mire lesz szükséged hozzá?
– A4 es akvarell-lapok (minimum 120-180 grammos akvarell)
– befőttesüveg és különböző méretű ecsetek (befőttesüveg a víztartáshoz)
– Anilinky vízfesték (művészellátókban kapható)
– almaszeletelő (opcionális, az ovális tojásforma nyerésének érdekében)
– színes szalagok és varrótű
– asztali/étkezési só
– olló, ceruza, radír
Az akvarell, vagy Anilinky vízfesték a víz hatására szétfolyik, a só hatására kristályosodik, ezt a tulajdonságát kihasználva készíthetünk vele kozmikus tájképeket, amelyeket jelen feladatban egy tojás formájában fogunk ábrázolni. Maga a feladat nem vesz sok időt igénybe, max. 60 perc alatt megvan az első lépéstől az utolsóig.
Tipp: A tojások hátoldalára lehet húsvéti verset írni. Ha így döntenénk, azt még a legelején tegyük meg, hiszen utána a sós felület miatt nehéz lesz forgatni az elkészült galaktikus tojást.
Hogyan fogj hozzá?
1. lépés
Nézd meg jól Kandinszkij festményét, és jegyezd meg, mennyiféle színű bolygó van, és hogy a kozmikus teret egy sötét háttér határolja. Mi nem a háttérrel fogjuk kezdeni az alkotást, hanem a legélénkebb és halványabb bolygók színeinek a felfestésével. Mindenekelőtt azonban rajzoljunk fel két tojásformát. Ha bizonytalan a kezed, akkor használhatsz almaszeletelőt, vagy más ovális alakú tárgyat.
Tipp: Majdnem minden konyhában találsz almavágót, de ha épp nincs kéznél, érdemes segítséget kérni szülőktől, nagy testvértől. A tojások bármekkorák lehetnek, de arra érdemes figyelni, hogy minimum 2-3 cm széles legyen, mert csak akkor tud szépen elfolyni majd a vízfesték.
2. lépés
Először alapozunk: próbáld kifesteni a tojást, de először csak vízzel! Ha megvagy, akkor elkezdhetsz belevinni a még nedves papírfelületbe színeket. Egyszerre csak kevés festéket vegyél fel az ecsetedre, mert a festék így is úgyis szétfolyik majd a felvizezett felületen.
3. lépés
Fontos, hogy ne hagyd megszáradni az alkotásod! Próbálj minnél gyorsabban minél különbözőbb színekkel foltokat, vagy ovális formákat szabadkézzel megfesteni, majd szórj egy kis sót a felületükre. Nézd hogyan terjed szét a festék, először a víz hatására, majd a sóval hogyan kristályosodik. Igazán varázslatos folyamat!
4. lépés:
Amikor már elég sok szín felkerült a tojásodra, vedd elő újra Kandinszkij képét.
Figyeld meg, hogy a kozmikus köröket (bolygókat) hogyan határolja be az univerzum, a sötétség. Próbáld finoman körbekeríteni ezúttal kevés vízzel, és a legvékonyabb ecseteddel az eddig elfolyatott só- és színfoltokat. Nem fontos, hogy mindegyik körbe legyen kerítve, nyugodtan hagyj meg olyan részeket is, amelyeket egyszerűen érdekesnek, vagy szépnek találsz.
Tipp:
Az is teljesen természetes, hogy a sókristályok kicsit szétszóródnak a lapon, és ebből valamennyi lepereg. Ettől nem kell megijedni, mert a legalsó réteg, ahol a festék és a só találkozik, az megőrződik, tehát a kristályosodás nem tűnik majd el.
5. lépés:
Ha kész vagy, és összhatásában már elég univerzum szerű a tojásod, akkor nem marad más hátra, minthogy kivágd, és felfűzd egy szalagra. Kedved szerint akaszthatod az ajtóra, ezzel várva a locsólokat, vagy feldíszitheted az asztali barkákat, virágokat is. Ha pedig verset is írtál rá, akkor húsvéti ajándékként is nagy örömet okoz majd!
SZÉP HÚSVÉTOT KÍVÁNUNK!
Papírműhelyünk bejegyzését Martincsák Kata készítette.