Kassák, a közösségszervező: A Munka-kör pedagógiai programja
Kassák Lajos bécsi emigrációjából hazatérve jutott arra a felismerésre, hogy a nemzetközi térben megszületett új művészeti és tudományos eredmények publikálása nem elég – meg kell teremteni a modern kultúra befogadóközönségét is. Kassák a munkásságban találta meg azt a potenciális erőt, amely képessé válhat a modern kultúra elsajátítására, formálására. A kultúra pedig eszköze lehet a munkásosztály emancipációjának és felemelkedésének. 1928-ban szervezte meg a Munka-kört, amely nyitott, informális csoportként működött diákok és a munkásfiatalok számára. Az új közösségben a kulturális, a művészeti és politikai tevékenység sokrétű és komplex együttese valósult meg. A tanulás hagyományos formái mellett a párbeszéd, a munkásság körülményeinek dokumentálása és elemzése, valamint a közösségi cselekvés is aktív szerepet kapott. A szervezett együttlétek, a szórakozás, a pihenés és a művelődés egysége új életformát kínált, sokoldalú képességeik kibontakoztatására adott lehetőséget a résztvevőknek.
A tárlatvezetésen közösen gondolkodunk a Munka-kör tudástermelési gyakorlatairól és a közösség erejéről a kiállításon bemutatott dokumentumok és műtárgyak segítségével. A program végén pedig a felszabadítás pedagógiája keretein belül értelmezzük és összegezzük az elhangzottakat.
A tárlatvezetést a Kassák Múzeum és a Közélet Iskolája közösen szervezi.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. JELENTKEZZ ITT!
A Munka-körről A felszabadítás pedagógiája - A kritikai pedagógia elmélete és gyakorlata című kötetünkben is olvashattok, amit megrendelhettek vagy ingyen is letölthettek INNEN. Kassák és a Munka-kör a témája a Közélet Iskolája filmklubjának is, ahol május 9-én A magunk módjára üvölteni c. filmet vetítjük! A részletekről ITT tájékozódhattok.