ZICHY–ADVENT / MÚZEUMI NAPOK ÓBUDÁN - Ünnepi programok a Kassák Múzeumban

ZICHY–ADVENT / MÚZEUMI NAPOK ÓBUDÁN - Ünnepi programok a Kassák Múzeumban

2023. december 9., 10:00 – 17:00

ZICHY–ADVENT – Múzeumi napok Óbudán

Idén decemberben a Zichy-kastély múzeumai különleges szombat délutáni sétákat és tárlatvezetéseket kínálnak a látogatóknak, melyek megismertetnek a kastély és a múzeumok összefonódó történetével, adventi workshopjaink pedig kellemes időtöltést ígérnek az egész családnak.
Advent második hétvégéjén várjuk Önöket a Kassák Múzeumban!

Zichy-kastély télen

ÜNNEPI PROGRAMOK A KASSÁK MÚZEUMBAN

10:00-13:00 CIANOTÍPIA –  Fotóworkshop Vékás Magdolna vezetésével
A múlt század elején még komoly kémiai felkészültséget és nagy gyakorlatot igénylő fotográfiai technikákat ma már bárki könnyen elsajátíthatja és gyönyörű, festői fényképeket hozhat létre. A cianotípia vagy más néven kéknyomat az első pozitív eljárások egyike, mely a vassók fényérzékenységén alapul. Könnyen beszerezhető alapanyagainak köszönhetően hamar elterjedt a fotóamatőrök körében, bár még építészeti rajzok másolására is használták. Adventi programunkon Vékás Magdolna fotóművész vezetésével mélyülünk el a cianotípia készítés titkaiban.  Az alkotás során használt papírt saját magunk fogjuk érzékenyíteni és fénycsövek segítségével exponálni, ennek következtében fotóink – szó szerint – magukon viselik készítőjük kéznyomát.  A lefényképezett karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó apró tárgyak és örökzöld növények pedig a ciánkék gyönyörű árnyalataiban válnak láthatóvá a papíron.
Vékás Magdolna fotóművész, életében fontos szerepet tölt be az oktatás. Pályája kezdetén a dokumentumfotózás területén alkotott, hosszú ideje archaikus fotóeljárásokkal dolgozik.

Belépőjegy: 3500 Ft/fő
A felhasznált anyagokat a múzeum biztosítja, mely tartalmaz egy darab klipszes üveg képkeretet is.
Hozott textilre is lehet cianotípiát készíteni A5 méretben!

14.00 - 15.00 KORTÁRS MŰVÉSZET BAROKK KASTÉLYBAN  – azaz a kastély története a Kassák Múzeum szemszögéből
Épülettörténeti sétán mutatjuk be a Kassák Múzeumnak otthont adó Zichy-kastélyt. A későbarokk stílusban, 1746 és 1756 között épült, Bebó Károly szobraival díszített kastély csak rövid ideig maradt az építtető Zichy-család tulajdonában, az örökös nélkül meghalt Zichy Miklós után az óbudai birtok a kastéllyal együtt visszaszállt a bécsi uralkodóra. Az 1766-től az 1950-es évekig változatos, főként katonai, gazdasági és különféle szociális funkciókat betöltő épület egykori berendezéséről, belső tereiről − a hol narancsfáknak, majd később a selyemgombolyító üzem eperfáinak helyet adó barokk díszkert kinézetéről −, nem maradtak fenn pontos leírások. Csupán néhány korabeli metszet segít elképzelni a hajdani állapotokat a különböző korszakokban, amit épülettörténeti sétánkon szeretnénk jobban megeleveníteni. Azt is bemutatjuk, hogy az 1970-es években miként alakították a kastélyt múzeummá és a jelenlegi funkciójában az épület hogyan működik. Gyülekezés az Óbudai Fő térről megközelíthető Zichy-kastély udvarán, a Kassák Múzeum bejáratánál. A sétát Márton Zsófia, a Kassák Múzeum munkatársa vezeti.

A sétán érvényes múzeumi belépőjeggyel lehet részt venni.
A három múzeum épülettörténeti sétáinak időpontjai:
2023. december 2. – Vasarely Múzeum
2023. december 9. – Kassák Múzeum
2023. december 16. – Óbudai Múzeum

Az egyes séták témájáról bővebben a múzeumok honlapján tájékozódhatnak.
A három múzeum programjain részvevőket értékes ajándékcsomaggal jutalmazzuk. Látogasson el mindhárom múzeum délelőtti vagy délutáni programjára, és a lepecsételt pontgyűjtő kártyát mutassa be az Óbudai Múzeumban az ajándékokért.

A három múzeum épülettörténeti sétáinak időpontjai:
2023. december 2. – Vasarely Múzeum
2023. december 9. – Kassák Múzeum
2023. december 16. – Óbudai Múzeum

15:00-17:00 SZENIOR SZEÁNSZ – Mézeskalácsműhely
Avantgárd teadélután, avagy művészek a konyhában

A sütemény elengedhetetlen része egy jó teadélutánnak. Vajon sütöttek-főztek-e az avantgárd művészek? Forradalmi elképzeléseiket a konyhában is megvalósították? Beleolvasunk a futuristák fantasztikus receptjeibe, de azt is megnézzük mi került a magyar avantgárd művészek, Kassák és társai asztalára például bécsi emigrációjuk idején. Milyen egy jó sütemény, az íz a fontos vagy a külalak? A hagyományos adventi mézeskalács most szokatlan formában, szabályos mértani alakzatokban érkezik az asztalunkra, amit színes cukormázzal dekorálunk. A foglalkozást Teleki Emma múzeumpedagógus vezeti.

A rendezvény a harmadik kerületi lakosoknak és nyugdíjasoknak ingyenes!

Az adventi programjainkon résztvevőket illatos teával és vattacukorral vendégeljük meg.

Programjainkra a kassakmuzeum@pim.hu emailcímen lehet regisztrálni.

óbud