Tárlatvezetés

MAGYAR EMIGRÁNSOK A SZOVJETUNIÓBAN

Uitz Béla: Harc, 1922, SZM-MNG (részlet)

2022. február 24. 18:00 - 19:00

MAGYAR EMIGRÁNSOK A SZOVJETUNIÓBAN

MÉLYI JÓZSEF művészettörténész tárlatvezető előadása
a Csodálatos történet? Egy avantgárd művészpár: Újvári Erzsi és Barta Sándor című időszaki kiállításban

Közvetlenül a Tanácsköztársaság bukása után, majd a húszas évek közepén Újvári Erzsihez és Barta Sándorhoz hasonlóan számos magyar művész érkezett (menekült) a Szovjetunióba. Közülük kiemelkedett a Kassák köréhez tartozó Mácza János és Uitz Béla, akik a szovjet építészet, illetve képzőművészet kulcsfiguráivá váltak. Mácza fontos szerepet játszott a második világháború idején a hősi emlékművek koncepciójának kialakításában, Uitz pedig megbízást kapott a Szovjetek Palotája freskóinak elkészítésére. A harmincas években újabb hullámban érkeztek magyar alkotók a Szovjetunióba, köztük volt Zeisel Éva, aki először a szovjet kerámiaipar egyik vezetője lett, majd koholt vádak alapján bebörtönözték – alakja feltűnik Arthur Koestler: Sötétség délben című regényében. Mellettük szó esik majd Ék Sándorról és Szilágyi Jolánról, Mészáros Lászlóról, a tragikus sorsú szobrászról, és a filmes Jenei Jenőről.

Az előadáson múzeumi belépőjegy váltásával lehet részt venni.

Regisztráció: kassakmuzeum@pim.hu