KASSÁK! ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS

Kassák!

KASSÁK! ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS

A Kassák Múzeum állandó kiállítása átfogó képet nyújt a magyar avantgárd nagy alakjának sokoldalú munkásságáról, szerkesztői, képzőművészeti és írói tevékenységéről, közéleti szerepeiről. A korabeli dokumentumok, kiadványok, képzőművészeti alkotások segítségével végig lehet követni Kassák munkásságának kiemelkedő állomásait és életútjának személyes vonatkozásait. Kassák szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszerében és gazdag szépirodalmi, publicisztikai munkásságában szemléltető ábrák segítik eligazodni a látogatót. Az egyes témakörök még több illusztrációval és magyarázó szöveggel digitális formában is tanulmányozhatók.

Kassákkal egy új, szuverén művésztípus jelent meg Magyarországon a huszadik század tízes éveiben. Életének különböző szakaszaiban újra és újra eredeti válaszokat tudott adni a történelmi és társadalmi kihívásokra. Félig magyar, félig szlovák családból származott. Műveltségének nem volt családi és iskolai bázisa, mégis újító erejű és átfogó gondolkodást alakított ki, és a maga erejéből vált nemzetközileg elismert tekintéllyé. Mégsem merevedett soha a művészóriás pózába, erős egyénisége nyitott és dinamikus maradt, együttműködésben és szellemi műhelymunkában gondolkodott. Közösséget tudott teremteni: egy lap szerkesztőségét, egy kultúrcsoportot vagy egy kirándulókört, ahol a munkásfiatalokkal tapasztalataikat és a jövővel kapcsolatos vízióikat kicserélhették. Kassák egyik úttörője volt annak a ma aktuális gondolkodásnak, amely a művészi tevékenységet nem kizárólag az esztétikai határokon belül jelöli ki: a társadalomkritikát merész jövőalakító elképzelésekkel egyesítő művészetet teremtett.

VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁS TÁRLATVEZETÉSSEL

Megnyitó

Időpont: 2011. április 19., 17.00
Köszöntőt mondott L. Simon László író, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának elnöke, és Bús Balázs, Óbuda–Békásmegyer polgármestere
A kiállítást megnyitotta: Forgács Éva művészettörténész
A megnyitó beszéd itt olvasható.

Koncepció: Andrási Gábor, Csatlós Judit, Sasvári Edit
Kurátorok: Csatlós Judit, Sasvári Edit
A kiállítás létrehozásában közreműködött: Szőke Katalin

Látványterv: Kemény Gyula