2016. július 14., 12:00 – július 16., 22:00

Helyszín: Bánk, Polgármesteri hivatal előtere

Időpont: 2016. július 14-16.

Tárlatvezetések: mindennap 16-16.45 óra közt
A tárlatvezetéseket Juhász Anna és Őze Eszter, a kiállítás kurátor asszisztensei tartják.

A Kassák Múzeum pop-up kiállítása a két világháború közti munkáskultúra szabadidő eltöltési formáit mutatja be, mint a természetjárás, a strandolás, az egyesületi élet, a szavaló- és dalkórusok és a közösségi ünnepek. Ma már nehezen érthető meg ezek korabeli felforgató szerepe, amit a Horthy-korszak politikai viszonyai magyaráznak. Amikor a baloldal számára leszűkült a formális politikai cselekvés tere, ezek a tevékenységek emancipációs eszközzé váltak. A túrák és a nyaralótelepek közege pedig egyre inkább egy sajátos ellenvilágot jelenített meg. A vízizrík forgataga, a túl-világkiállítások installációi, az értelmetlen szövegek szavalása, a hatósági tiltások és az "álszemérem" szándékos megsértése ideiglenesen újraírták a társadalmi szabályokat. Akkor és ott a résztvevők számára megtapasztalhatóvá vált az osztályok és nemek közti egyenlőség, a szabad politizálás, a közösség élménye.

A horányi Telep és a gödi Fészek egykori nyarai hogyan idézhetőek meg a Bánki-tó partján? Mit takar a kolkaja, a volé, a pörkölde, a turimuri, vagy éppen a nyelvtörő vízizrí kifejezés? Ha látszólag ugyanúgy az erdőt járták, mégis miben tért el a munkás és a polgári természetjárás, lég- és napfürdőzés?

A program a Vízizrí – Munkáskultúra a Duna partján című kiállításra épül.

Kiállítás: a Kassák Múzeum munkatársai - Csatlós Judit, Juhász Anna, Őze Eszter

A kiállítás grafikusa: Rudas Klára

Sátorhely, minden egyéb infó itt: www.bankitofesztival.hu