KASSÁK PODCAST SOROZAT!

2020. április 29. - december 31.

Felkérésünkre Erhardt Miklós intermédia művész olvassa fel Kassák Egy ember élete című önéletrajzi regényét, mely a kora gyermekkortól a bécsi emigrációig követi az elbeszélő kalandos életútját. A podcastsorozatot április végétől folyamatosan töltjük fel a Petőfi Irodalmi Múzeum Spotify-csatornájára, ahonnan a később becsatlakozók is visszahallgathatják a korábbi fejezeteket!

Bejárhatjuk a különös pályafutás állomásait: a munkával, majd egyre inkább kicsapongásokkal teli gyerek-és kamaszkor időszakát egy széteső és lecsúszó családban, a Felvidéken. Ezt követi a munkáslét, a sztrájkok és a munkanélküliség korszaka Budapest külvárosaiban. Vele tarthatunk a nyomorgással, kisstílű lopásokkal tarkított úton, eljuthatunk a toloncházakba, mindeközben átélhetjük a fantasztikus szellemi inspirációkkal is teli csavargás kivételes stációit, Újpesttől a Montmartre-ig. Tanúi lehetünk a magyar avantgárd létrejöttének, amely szemben állt minden művészeti és politikai konszenzussal. Megérthetjük, milyen volt a hátországi lét a háború alatt, és átérezhetjük a forradalmak hangulatát. De ez pusztán csak a sztori. Ha az önmagában is fordulatos történeten túl a szöveg szépirodalmi erejéről beszélünk, akkor a kortárs értelmezőkhöz hasonlóan modern fejlődésregényként értékelhetjük a művet. Igaz, hogy Kassák a biztonság kedvéért már az önéletrajz felütésében leszögezte, hogy nem művészi célból írta munkáját, hanem egyfajta dokumentumként tárja azt az olvasó elé. Ez azonban nem változtat azon, hogy egy rendkívüli, önmagát autodidakta módon felépítő, a meglévő kereteket minden szempontból szétfeszítő művész kibontakozásáról olvashatunk ebben a szikár, magával az elbeszélővel szemben is kegyetlen prózában, ami máig nem veszített aktualitásából.

A hangoskönyvet a "könyvek" és azon belül, a fejezetek sorrendjében, ezeken a linkeken lehet meghallgatni:
Gyermekkor
Kamaszévek
Csavargások

Tartsanak velünk és Kassákkal!