Társadalmi esélyteremtés - A múzeumok esélye

Társadalmi esélyteremtés - A múzeumok esélye

2018. január 19., 11:00 – 15:00
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (SZNM MOKK) és a Kassák Múzeum – Petőfi Irodalmi Múzeum tisztelettel meghívja Önt a „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 projekt keretében megrendezésre kerülő Társadalmi Esélyteremtés − a múzeumok esélye „Hajléktalan emberek a múzeumokban” című szakmai napjára.

Időpont: 2018. január 19. péntek 10.00-14.00
Helyszín: Kassák Múzeum – Petőfi Irodalmi Múzeum (1033 Budapest, Fő tér utca 1.)

Regisztráció szükséges: bukoolista@gmail.com vagy a czekmanya@pim.hu elérhetőségen.

Program:
10.00 - 10.30
Köszöntés és felvezetés – Csatlós Judit, muzeológus, kurátor köszöntője, Dabi-Farkas Rita múzeumpedagógus és Joó Emese múzeumpedagógus, múzeumi koordinátor összefoglalója a „Hajléktalanok a múzeumban” című rendezvény első alkalmának szakmai tanulságairól.

10.30 - 12.00
A Tettek ideje – Lakhatási mozgalmak a 20. században című kiállítás kurátori, vizuális és pedagógiai koncepciójának bemutatása – Csatlós Judit, kurátor, múzeumpedagógus, Thury Lili, szociális dizájner, A város peremén alapítója, Csóka Heléna, MKE képzőművészet-elmélet szak MA hallgatója, a múzeumpedagógiai alkalmak egyik tervezője és lebonyolítója.

12.00 - 12.45
Kávé és szendvicsszünet

12.30 - 12.45
Problémafelvetés: az EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 projekt társadalmi esélyteremtési törekvései, a hátrányos helyzetűek múzeumlátogatásának elősegítése, a kutatás kérdései.

12.45 - 14.00
Módszertani műhely
Módszertani műhely múzeumi szakemberek számára a hajléktalan emberek múzeumlátogatásának szemléletbeli és módszertani sajátosságairól, a tapasztalatokról és a fejlesztés lehetőségeiről.

A programok házigazdáiként tapasztalataikat megosztják:
Hartmann Éva (Magyar Természettudományi Múzeum),
Bodnár Kata (Néprajzi Múzeum),
Bolcsó István (HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum).
Kollektív ajánlás megfogalmazása a beszélgetéssorozat szakmai tanulságai alapján: a kurátori, látványtervezői és múzeumpedagógiai munka hogyan támogathatja a múzeumi terek meg- és felnyílását lakhatási szegénységben élő emberek számára.

Szervező: Czékmány Anna (Petőfi Irodalmi Múzeum)