2021. február 23.
EAST CENTRAL VANGUARD: New Perspectives on the Avant-Garde
Február 23-án indul a New York-i Columbia Egyetem Harriman Intézete által befogadott online előadássorozat az eddig kevesebb figyelmet kapó kelet-közép-európai avantgárd művészek, folyóiratok és gyakorlatok témájában. A sorozat szervezésében kollégánk, Dobó Gábor is részt vett: márciusi előadásában Simon Jolánról és a magyar avantgárd folyóiratok kapcsolatáról esik majd szó. Az előadók közül többen ellátogattak a Kassák Múzeum által korábban szervezett konferenciákra, vagy jelenleg is együttműködnek a múzeummal. A részletes program lent, illetve az alábbi linken olvasható:

East Central European Center is pleased to host a webinar series on interwar art and culture. This series focuses on artists from East Central Europe whose art practices and contributions to various local and international avant-gardes have attracted less or no critical attention within Modernism Studies.
The avant-garde demand for crossing aesthetic boundaries within the domain of everyday life does not necessarily nullify the modernist right of art to its autonomy, but seeks to understand art as a practice accessible to all and based on the belief in its power to fundamentally change and improve social conditions. The avant-garde replaced the modernist perception of the uniqueness of the work of art that yields aesthetic pleasure isolated from practical life, with the direct call for “Art into life!” The repercussion of efforts to abolish the distance between art and life is characterized, above all, by the fact that we no longer speak of avant-garde texts or objects in the categories of literary work or aesthetic artwork, but in the categories of literary, or rather, avant-garde manifestations. The East Central Vanguard webinar series is devoted to an investigation of artists from East Central Europe whose lives and art practices deserve to be credited amongst such avant-garde manifestations.

FEBRUARY 23, 2021
Alexandra Chiriac (Metropolitan Museum of Art)

MARCH 16, 2021
Katarzyna Kobro and Debora Vogel as “Composers of Space”